2021

2020

Особиста  парасолька

Почати своє спілкування я хочу притчею  «Хлопчик і дощ». Одне село вже тривалий час потерпало від посухи, і пастир сказав селянам прийти в церкву і помолитися, щоб пішов дощ. Люди прийшли до церкви, а пастир дорікнув їм: «Серед вас усіх тільки один хлопчик прийшов справді молитися про дощ — він узяв із собою парасольку».

Образно кажучи, ми зараз усі, як ті люди. Наша парасолька - обережне ставлення до себе, до тих, хто поруч. Обережність врятує світ!

Тож  декілька порад під час карантину, які допоможуть Вам впоратися з негативними емоціями  та стресом.

           Під час карантину відповідально ставтеся до рекомендацій ВООЗ. Знання про те, як правильно поводитися у критичній ситуації, знижує тривогу. Для отримання достовірної інформації користуйтеся офіційними сайтами. «Сарафанне радіо» – не найкращий спосіб отримання інформації.

 Не намагайтеся блокувати почуття, які виникають. Страх – це нормальна реакція на ненормальну ситуацію. Боятися – нормально, відчувати безсилля, сумувати – теж, але  не заганяйте себе в глухий кут. Якщо Ви не можете змінити ситуацію, то пристосуйте її до себе. Пам’ятайте! У Вас немає часу на нудьгу. Бездіяльність породжує безвихідь. Тож знайдіть для себе справу.

  А якщо тривога зашкалює?

По-перше, обмежте кількість інформації  з Інтернету та ЗМІ.

По-друге, знайдіть інші теми для спілкування з рідними, друзями, колегами.

По-третє, ви повинні розуміти: тривога – це стрес. Стрес – це «погані» гормони, що руйнують наше тіло, нашу імунну систему. Під час стресу в кров потрапляють збільшені порції гормону надниркових залоз – адреналіну.  Позбутися  цього гормону допоможуть:

 А)  Фізичні навантаження. Це наднадійний засіб подолання стресу. Під час фізичної роботи вигорає залишок адреналіну, який і може принести шкоду.

Б) Пийте більше чистої води. Вода також допоможе вивести з організму надлишки гормону.

Г) Не забувайте відпочивати. Якщо загрожує стрес, уникайте «відпочинку» перед телевізором або за комп’ютером.  Сон – найкращий подарунок собі. А безперервний (бажано не менше 8 годин) сон піднімає настрій, зміцнює пам’ять і знижує больові відчуття.

 Знайдіть час  для себе і наповнюйте себе ресурсом. Як? Наприклад, почніть малювати або займіться йогою. А ще… Ще можна  нарешті подорожувати. Найбільші музеї світу мають розкішні віртуальні тури і онлайн-колекції, на які в нас завжди бракувало часу. Тож збережіть собі цей корисний список і гуляйте досхочу:

 • Галерея Брера, Мілан https://pinacotecabrera.org/en/
 • Галерея Уфіцці, Флоренція https://www.uffizi.it/mostre-virtuali
 • Музей Прадо, Мадрид https://www.museodelprado.es/en/the-collection
 • Лувр, Париж https://www.louvre.fr/en/visites-en-ligne
 • Британський музей, Лондон https://www.britishmuseum.org/collection

Нарешті у Вас з’явилося більше часу бути  разом зі своїми рідними.  Ура! Діти разом з Вами вдома.  Чим наповнити час?

 • Складіть перелік ігор і справ, які можуть замінити просте сидіння перед телевізором чи комп’ютером.
 • Настільні ігри. Знайдіть час пограти з дитиною в її улюблену настільну гру. Її варто обирати за віком. Такі ігри прекрасно розвивають логічне мислення. Лото, карти, пазли – теж будуть цікаві для дітей будь-якого віку. Раджу подивитися «59 ігор під час карантину https://rada.info/upload/users_files/24013881/3cc7af22d904367ce5a62a87d4cc8e10.docx.
 • Заняття творчістю. В інтернеті можна знайти майстер-класи з хенд-мейду: аплікації, вишивки, виготовлення ляльок-мотанок, декупаж, вироби з паперу, тканини, глини та інших матеріалів, виготовлення домашнього мила.

- Навчання. Не забувайте, що це карантин, а не канікули. Діти відстають від шкільної програми, а потім їм доведеться наздоганяти її. Тому не варто забувати про підручники та зошити.

- Читання книг. Домовтеся з дитиною, що за час карантину вона прочитає книгу, яку сама вибере.

- Хатні справи. Долучайте дітей до домашньої роботи – їм цікаво, а для вас неабияка допомога.  Нехай у дітей буде місія допомогти сім’ї.

 

Декілька найпростіших прийомів, які допомагають попередити вибух небажаних емоцій, насамперед гніву та тривоги:

 • Побийте боксерську грушу, подушку тощо. Через деякий час відчуєте, що майже зовсім заспокоїлися.
 • Візьміть в руки чималий шматок льоду або щось холодне з холодильника, стисніть, тримайте, поки не розтане. Разом з долонею охолонуть нерви.
 • Щоб переключити негативні думки, розслабтесь і пригадайте якийсь вірш, пісню або згадайте увесь вчорашній день з самого ранку до вечора.

А ще угамувати свій стан допоможуть дихальні вправи. Раніше індійський мудрець Сватмарама написав у своєму трактаті Hatha Yoga Prakipika: "Коли дихання заспокоюється і розум буде в гармонії, ви отримуєте довге життя. Таким чином, слід навчитися контролювати дихання".

 

Спеціальна дихальна релаксація допоможе заспокоїти вегетативну нервову систему. Як правильно виконувати методику?

1. Сядьте прямо на стільці.

2. Помістіть кінчик язика на піднебіння.

3. Тримайте його там протягом всього процесу дихання.

4. Вдихаючи мовчки через ніс, повільно рахуйте до 4.

5. Затримайте дихання до 7.

6. Видихніть через рот на цифрі 8 з невеликим звуком.

7. Повторіть цикл 4-7-8 ще три рази, в цілому вийде чотири дихальних вправи.

Бажаю Вам здоров’я та терпіння. І пам’ятайте: що б не сталося, Сонце обов’язково зійде!

 

Матеріали підготувала  практичний психолог Унгурян Лариса Георгіївна